20. Operácie valcovania – rozdelenie a princíp

Valcovanie sa používa v strojárskej výrobe na výrobu plochých predkovkov a hotových výkovkov s opakujúcim sa prierezom (napr. kľúčov, gulí pre guľové mlyny, čierneho náradia, krúžkov rôznych prierezov a pod.).

Valcovanie krúžkov

Krúžky s veľkým priemerom sa vyhotovujú tvarovaním voľne na tŕni alebo rozvalcovaním. Technológia valcovania (rozvalcovania) krúžkov sa používa pri tvárnení za tepla a za studena. Túto technológiu je vhodné použiť vo veľkosériovej a hromadnej výrobe, pretože náklady na jednoúčelové valcovacie zariadenie sú vysoké.

Rozvalcovanie krúžkov

Rozvalcovanie krúžkov

Východiskový materiál je rúrka alebo sochor, ktorý sa ubíja, kove v zápustke, dieruje a potom rozvalcuje. Východiskový krúžok sa položí na operný valec (2) a pomocou prisúvajúceho valca (3) sa materiál zatláča a redukuje pri súčasnom otáčaní. Vedenie krúžku je zabezpečené valcami (2, 4 a 5). Po dosiahnutí požadovaného priemeru kontrolný valec (5) vypne pracovný zdvih valca (3) a pohon. Rozvalcovaním je možné vyrábať krúžky až do priemeru 2500 mm.

Výhody tejto technológie spočívajú v tom, že:

 • prídavky na obrábanie sú menšie a tým sa dosahuje úspora spotreby materiálu, zmenšenie času na obrábanie a spotreby energie a nástrojov
 • dosahuje sa zvýšenie únosnosti ložísk a iných súčiastok v dôsledku ovplyvnenia priebehu vlákien (zvýši sa únosnosť až o 40 %)

Valcovanie profilov a ozubení
Pri výrobe vonkajších závitov a hriadeľov sa používa technológia priečneho a pozdĺžneho valcovania. Výhodou tejto technológie v porovnaní s obrábaním sú nízke výrobné časy, úspora materiálu a priaznivejší priebeh vlákien. Pretvárne sily sú pomerne nízke, pretože profil sa tvaruje postupne.Počet komentárov: 1 k téme “20. Operácie valcovania – rozdelenie a princíp”

 1. Strojárska technológia » Témy | zlievarenstvo, obrábanie, tvárnenie, tepelné spracovanie povrchov, povrchové úpravy povlakovaním, montáž:

  [...] Operácie valcovania – rozdelenie a princíp [...]

Nechaj komentár

 • [ Vyhľadaj ] • [ Zaujímavé linky ]

  • 1. Projektovanie výroby projektovanie – realizácia – prevádzka výrobných systémov, projektová činnosť, analýza – štruktúra – rozvoj výroby
  • 2. Kvalita produkcie Kvalita – splnenie požiadaviek zákazníka… spokojný zákazník, systém manažérstva kvality, zlepšovanie kvality, nástroje kvality


  Share your story & Inspire Others. $9.99 .org from GoDaddy.com!