15. Operácie ohýbania – rozdelenie a princíp
Ohýbanie je technologický proces, pri ktorom vplyvom pôsobenia ohybového momentu systémom dvojice síl dochádza k trvalej zmene tvaru polotovaru. Ohýbanie je proces, ktorým dochádza k požadovanej zmene tvaru bez podstatnej zmeny prierezu, preto patrí do oblasti plošného tvárnenia.
Východiskovým polotovarom pre ohýbané súčiastky sú plechy, tyče, profily. Využívajú sa pri stavbe strojov, vagónov, automobilov, lodí a i.
Samotný pohyb je doprevádzaný spevnením materiálu, čím sa menia jeho pevnostné vlastnosti a následne i vlastnosti ohýbanej súčiastky. Tieto okolnosti majú za následok zníženie hmotnosti strojno-technologických celkov.
Podľa spôsobu pohybu nástroja vzhľadom na tvárnený materiál možno ohýbanie rozdeliť do dvoch základných skupín:
- Ohýbanie na lisoch – materiál sa tvárni v nástroji, ohýbadle, ktorého pohyblivá činná časť vykonáva priamočiare pohyby. Takéto ohýbanie sa v priemyselnej výrobe uskutočňuje na mechanických lisoch resp. na špeciálnych ohýbacích strojoch – ohýbačkách
- Ohýbanie na valcoch – nástrojom sú samotné valce, ktoré vykonávajú otáčavý pohyb
Podľa konštrukčno-technologických podmienok ohýbania môžeme ohýbanie rozdeliť na:
- ohýbanie s malým polomerom zakrivenia pri veľkom stupni plastickej deformácie v mieste ohybu (ohýbanie do uhla)
- ohýbanie s veľkým polomerom zakrivenia pri pomerne malom stupni plastickej deformácie rozloženom po oblúku (ohýbanie do oblúka)
Ohýbanie na lisoch
Ohýbanie – smer pohybu pohyblivej činnej časti sa zhoduje so smerom osi uhla tvoreného ramenom ohnutého predmetu, čiara ohybu je zvyčajne kratšia vo vzťahu na ohýbané ramená.
- Ohybník
- Ohybnica
- Vyhadzovač
- Ohýbaný výlisok
Ohraňovanie – týmto spôsobom sa vyrábajú postupným ohýbaním rôzne profily. Čiara pohybu je zvyčajne dlhšia ako ramená ohybu
Zakružovanie – na tvárnený materiál sa vyvíja tlak, vyvolávajúci posúvanie plechu po zakrivenom povrchu pevnej čeľuste – výroba závesu. Konečný tvarový efekt je teda možné dosiahnuť v rôznych nástrojoch s rôznou postupnosťou pôsobenia na materiál.
1,2 – ohybnica, 3 – ohybník, 4,5,6, – ohýbaný výlisok, 7 – tŕň
Lemovanie – sa využíva na vystuženie okraja výlisku alebo na prípravu spoja
Driapkovanie – pôsobením na vopred vytvorené ohnuté lemy sa dosiahne pevný spoj.
Ohýbanie na valcoch
Pri tomto ohýbaní sa miesto plastickej deformácie postupne mení. Podľa polohy roviny ohybu vzhľadom na os valcov rozoznávame tieto metódy:
- priečne valcovanie – rovina ohýbania je kolmá na os valca
- pozdĺžne valcovanie – rovina ohýbania prechádza osami dvoch valcov s príslušným profilom
a – navíjanie
b – zakružovanie
c – rovnanie
d – pozdĺžne valcovanie
- trojvalcová symetrická
- trojvalcová nesymetrická
- štvorvalcová symetrická
Počet komentárov: 2 k téme “15. Operácie ohýbania – rozdelenie a princíp”
[...] Viac o OPERÁCII OHÝBANIA a o ohýbaní na lisoch nájdete na čísle 15. Operácia ohýbania – roz… Tagy: ohýbanie 05.30.2009 VERZIA PRE TLAČ [...]
[...] Operácie ohýbania – rozdelenie a princíp [...]
Nechaj komentár